TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ

TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ    NOWOŚĆ

Technik grafiki i poligrafii cyfrowej zajmuje się szeroko pojętym przygotowywaniem materiałów do drukowania cyfrowego z uwzględnieniem druku 3D. Obsługuje różnego rodzaju programy graficzne przeznaczone do obróbki i projektowania grafiki wektorowej, bitmapowej, modelowania 3D oraz typowe programy do tworzenia publikacji z uwzględnieniem ebook-ów. Z dostarczonych materiałów w postaci tekstu, wykresów, fotografii, tabel wykonuje za pomocą sprzętu komputerowego obróbkę materiałów graficznych i tekstu, korektę kolorów, formatowanie tekstu i grafiki, rozmieszczenie tekstu i grafiki na arkuszu drukarskim. Wykonuje i publikuje internetowe projekty multimedialne w tym bannery, buttony oraz strony internetowe. Dobiera procesy i ustala parametry drukowania cyfrowego, zajmuje się eksploatacją cyfrowych maszyn i urządzeń drukujących. Wykonuje między innymi komputerowe łamanie tekstu, koryguje kolory w plikach graficznych i dopasowuje wymiary dostarczonych materiałów w taki sposób, żeby podczas drukowania uzyskać pożądany efekt. Wykonuje projekty graficzne prac przeznaczonych do publikacji elektronicznej, tworzy również ebook-i z wykorzystaniem najnowszych technologii. Zajmuje się on również modelowaniem obiektów 3D przeznaczonych do druku 3D. Jest obecny niemal w każdej agencji reklamowej, we wszystkich firmach wydawniczych oraz drukarniach cyfrowych. Od jego umiejętności zależy bowiem ostateczny wygląd ulotek, prospektów, gazet, czasopism kolorowych, książek czy publikacji elektronicznych.

Kwalifikacje do zdobycia:

AU.54. Przygotowywanie oraz wykonywanie prac graficznych i publikacji cyfrowych
AU.55. Drukowanie cyfrowe i obróbka druków

Zastosowania druku i drukarek 3D

Druk 3D (drukowanie 3D) jest nowoczesnym procesem wytwarzania elementów o dowolnym kształcie i zastosowaniu. Drukarki 3D wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność stosowania prototypów lub nisko seryjnej produkcji.

Główne obszary zastosowania wydruków 3D to:

» Przemysł – prototypowanie i wytwarzanie części nowych oraz zamiennych
» Medycyna i stomatologia -implanty, specjalne opakowania, narzędzia
» Architektura -makiety architektoniczne, elementy wyposażenia wnętrz
» Energetyka, topografia terenu, przestrzenne rozkłady obiektów i instalacji
» Reklama i marketing – gadżety, logotypy, identyfikacja wizualna
» Moda i obuwnictwo – elementy ubioru, biżuteria, wspomaganie produkcji

Atuty klasy:

» przygotowanie w zakresie tworzenia kompozycji graficzno-tekstowych
» PRZYGOTOWANIE W ZAKRESIE PROJEKTOWANIA I DRUKU 3D/ NOWOŚĆ NA RYNKU PRACY
» przygotowanie w zakresie wykonywania i realizacji projektów multimedialnych
» kształcenie z zakresu przygotowania materiałów graficznych do procesu drukowania